Lepszy Rydz Niż Nic – podsumowanie

DSC_0014a

Za nami już wielkie grzybobranie w Ustrzykach Dolnych, w tym roku nie tylko rydze dopisały… przeszkodził nam tylko mecz

O miano „Zbieracza Rydzów 2017”, pod czujnym okiem przewodników-leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne oraz przedstawicieli organizatorów imprezy i konkursu, w niedzielę 8 października walczyło 30 osób, które wzięły udział we wspólnym grzybobraniu. I miejsce w tym konkursie za zbiór rydzów na poziomie 17,70 kg zajęła Pani Sylwia Janczak, II miejsce z wynikiem 11,36 kg zajął Pan Wiesław Zieliński, zaś III miejsce przypadło Pani Elżbiecie Turoń – 10,04 kg. Najmłodszym grzybiarzem został Mikołaj Prasoł z Ustjanowej.

Tytuł „Grzybiarza roku 2017” otrzymał Pan Łukasz Belter – turysta z okolic Łańcuta, za prawdziwka, którego kapelusz mierzył 24,5 cm, zaś cały grzyb ważył 780 g.

Potrawy z grzybów do konkursu gastronomicznego przygotowali właściciele 5 bieszczadzkich obiektów. Kosztowała je nie tylko komisja, która oceniała walory smakowe, estetyczne i sposób podania, ale także uczestnicy imprezy. Laureatem konkursu został Gościniec Pod Małym Królem w Ustrzykach Dolnych, II miejsce przypadło Gościńcowi Dębowa Gazdówka z Łodyny, III miejsce zajęła Karczma Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych, zaś wyróżnienia powędrowały do Restauracji Piwniczka z Ustrzyk Dolnych oraz Szałasu w Solinie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne i ustrzyckich przedsiębiorców.

Podczas IV edycji imprezy nie zabrakło też dobrej muzyki i zabawy, ponadto organizatorzy zapewnili atrakcje o charakterze edukacyjnym. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać diaporamę autorstwa Mariusza Strusiewicza, z kolei na stanowisku Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne można było zachwycać się ekspozycją fauny i flory Bieszczadów, najmłodsi chętnie spędzali czas w kąciku edukacyjnym Nadleśnictwa w którym toczyły się gry i zabawy o tematyce leśnej.

Podczas imprezy Pani Lucyna Sobańska z Fundacji Bieszczadzkiej zaprezentowała nową inicjatywną – ścieżkę przyrodniczą „U Źródeł Strwiąża”, która powstała w ramach projektu „Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju” – realizowanego przez Fundację Bieszczadzką finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Międzydziedzinowe Wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla zrównoważonego rozwoju”.

Jako główny organizator chcemy serdecznie podziękować sponsorom: Burmistrzowi Ustrzyk Dolnych, który objął patronatem honorowym  imprezę „Lepszy rydz niż nic” oraz wspomógł finansowo i organizacyjnie powyższe wydarzenie, Nadleśnictwu Ustrzyki Dolne oraz partnerom: Lokalnej Grupie Działania ”Zielone Bieszczady”, Powiatowej Stancji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych, Ustrzyckiemu Domowi Kultury, darczyńcom- ustrzyckim przedsiębiorcom, a także naszym kolegom i koleżankom – członkom Stowarzyszenia Stolica Bieszczad Ustrzyki Dolne za zaangażowanie i rzetelną współpracę przy organizacji imprezy.

Fotorelacja poniżej